Dąbrowa Górnicza – Tucznawa 03.07.2004 

30 lipca na boisku Klubu Sportowego AKS „ Zagłębiak " w Tucznawie odbyła się impreza plenerowa pod nazwą „ Za Uśmiech Dziecka - Wakacyjny Półmetek” zorganizowana pod patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowa Górniczej. W imprezie wzięło udział ok. 300 dzieci z terenu całej Dąbrowy Górniczej.
Organizatorami festynu byli:
- Stowarzyszenie Forum Terenów Zielonych i Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej Ponadto przy organizacji imprezy współpracowali;
- Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej
- Centrum Sportu i Rekreacji z Dąbrowy Górniczej.
- Ochotnicza Straż Pożarna i Kolo Gospodyń Wiejskich z Tucznawy.
- CSiR, MOPT oraz Komenda Miejska PSP
„ Za Uśmiech Dziecka - Wakacyjny Półmetek" wsparli następujący darczyncy:
- Firma Księgarska Jacek Olesiejuk
-PHU „Vector"
- PZU Życie S.A
- Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
- „ISPAT POLSKA STAL" S.A.
- Nemo „Wodny Świat”
- Piekarnia Jarosława Merty
- Firma NIKPOL - Rafał i Dariusz Nikiel
- Świetlica Środowiskowa w Tucznawie
- PHU,, Gunia”

Najmłodsi uczestnicy zostali dowiezieni z terenu całego miasta autokarami oraz „Dąbrowską Ciuchcią" na boisko sportowe w Tucznawie. Miejska Biblioteka Publiczna dla każdego uczestnika festynu przygotowała kolorowe daszki promujące biblioteką.
Imprezą rozpoczął Teatr Lalki i Aktora ARENA spektaklem „Jarmark cudów". Aktorzy wcielili się w klaunów zachęcających dzieci do zabawy. Organizowali konkursy, quizy i zabawy dla uczestników festynu. Głównym punktem tej części programu była wspólna recytacja ,, Lokomotywy” Juliana Tuwima, do której scenografię stanowiła „Dąbrowska Ciuchcia".

Po spektaklu każde dziecko mogło uczestniczyć w przejażdżce kolejką po okolicznych terenach Ponadto dla młodych uczestników organizatorzy przygotowali wiele atrakcyjnych zajęć. Dzieci miały okazję sprawdzić się m.in. w kalamburach, konkursach sprawnościowych i plastycznych. Mogły zmierzyć swoje siły w zawodach sportowych zorganizowanych przez Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, m.in. rzut piłką do kosza, rzut piłką lekarską, kręcenie hula-hop, skakanie na skakance, rzut trampkiem na odległość itp.

Jedną z większych atrakcji dla dziewczynek były wybory „Malej Miss", a dla chłopców pokaz akcji gaśniczej Ochotniczej Straży Pożarnej. Wszystko odbyło się jak w prawdziwej akcji - rozległ się sygnał alarmowy, straż wyjechała z jednostki, a następnie silnymi strumieniami wody ugaszono pożar. Po chwili,, złapano podpalacza dzikiego wysypiska śmieci”. Podczas imprezy odbyły się również eliminacje do ogólno wojewódzkiego konkursu „Ronja i Muminek contra reszta Skandynawii". Zadaniem uczestników konkursu było zewnętrzne upodobnienie się do wybranej postaci ze skandynawskiej literatury dziecięcej poprzez przygotowanie strojów, rekwizytów i ewentualną charakteryzację oraz przedstawienie krótkiej prezentacji słownej dotyczącej wybranej postaci. Laureatka została dwunastoletnia Aleksandra Zimmermann z Tucznawy, będzie reprezentować Dąbrowę Górniczą w Katowicach podczas finałowego konkursu zorganizowanego w ramach NORDAL przez Agencję Markctingowo - Konsultingową MAXUM i Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach.

Podczas festynu nie zabrakło też muzyki a wraz z nią konkursu tańca i piosenki. Laureaci wszystkich konkursów otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów i organizatorów imprezy. Chwilą przerwy dla aktywnych uczestników gier i zabaw był poczęstunek. Nic zabrakło pieczonych kiełbasek przygotowanych przez strażaków z OSP w Tucznawie, rogalików upieczonych przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Tucznawy. Były też napoje i słodycze dla wszystkich dzieci. Na zakończenie imprezy ogłoszono konkurs na najszybsze zbieranie śmieci, w którym dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły i dzięki temu uporządkowały cale boisko Po zakończeniu zabawy dzieci zostały odwiezione do swoich miejsc zamieszkania.

 

 

Kalendarium