16 września 2017 roku w Dąbrowie Górniczej odbył się kolejny Festiwal Ludzi Aktywnych, tym razem na terenie „Fabryki Pełnej Życia”.

W wydarzeniu brali udział m.in.: Marcin Bazylak i Damian Rutkowski - Zastępcy Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej, Piotr Drygała - Naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej, Posłanka na Sejm Beata Małecka Libera oraz Łukasz Kolber - Przewodniczący DFOP. W trakcie oficjalnego otwarcia święta trzeciego sektora, wyróżniono osoby współtworzące model Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.
Uczestniczyło 70. organizacji pozarządowych z terenu naszego regionu, każda grupa przedstawicielska miała swoje stoisko, na którym można było zapoznać się i porozmawiać na temat ich działalności.
Nasze Stowarzyszenie Forum Terenów Zielonych tym razem na swoim stoisku częstowało gości zdrowymi, wolnymi od chemii kulinariami, m.in. wypiekami cukierniczymi, pajdą chleba ze smalcem z pysznymi ogórkami kiszonymi.
Niektóre z organizacja przygotowały, specjalnie na tę okazję, programy artystyczne, które prezentowały na przygotowanej scenie.


Również my jako Stowarzyszenie FTZ, przedstawiliśmy inscenizację wiersza Juliana Tuwima, pt. „Rzepka”. Wybór utworu nie był przypadkowy, miał na celu zaangażować aktorów-amatorów z różnych grup wiekowych i wskazać jak ważna dla wszystkich jest integracja pokoleniowa, która jest ważnym elementem programowym naszego Stowarzyszenia.


Nasze Stowarzyszenie przygotowało na występ specjalne kostiumy i rekwizyty, dzięki którym występ został przyjęty z dużym zainteresowaniem, a po zakończeniu inscenizacji aktorzy - amatorzy zostali nagrodzeni licznymi brawami.
W trakcie imprezy odbyło się wiele spotkań i debat, na których dyskutowano m.in. o rewitalizacji śródmieścia, zmianach układu komunikacyjnego. Jedna z debat dotyczyła Komitetu Obrony Robotnika, w której uczestniczyli Ludwika i Henryk Wujec - legendy polskiej historii.