30 sierpnia 2019 roku Stowarzyszenie „Forum Terenów Zielonych” po raz kolejny zorganizowało dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej jednodniową wycieczkę krajoznawczo-turystyczną, tym razem do Pszczyny.
Dodatkową atrakcją przygotowaną przez FTZ był nieplanowany wyjazd do Goczałkowic Zdrój w celu zwiedzenia przepięknego ogrodu Kapias.
- Projekt był zrealizowany z budżetu własnego gminy Dąbrowy Górniczej wraz z wkładem Stowarzyszenia „Forum Terenów Zielonych” oraz NSZZ „ Solidarność ” Komisji EiR przy HK.
Poznawania piękna zabytków na Polskiej ziemi wycieczkowicze rozpoczęli od atrakcji turystycznej jaką jest Zamek Hochbergów w Pszczynie ze Zbrojownią i Stajniami Książęcymi.
„Pierwotny zamek został wzniesiony w Pszczynie prawdopodobnie w XI lub XII w. przez książąt piastowskich. Przez pewien czas tutejsze ziemie stanowiły część Małopolski, a od 1178 r. stały się częścią Śląska na skutek podarowania ich przez księcia krakowskiego, Kazimierza II Sprawiedliwego, księciu raciborskiemu, Mieszkowi I Plątonogiemu...”.
Następnie uczestnicy udali się na krótki odpoczynek i posiłek przed zwiedzaniem Zagrody Żubrów oraz Skansenu – Zagroda Wsi Pszczyńskiej.
„Pokazowa Zagroda Żubrów – hodowlą żubrów, udostępniana zwiedzającym. Położona na terenie zabytkowego Parku Pszczyńskiego w części zwanej „Park Zwierzyniec”. W jej skład wchodzą dwie zagrody o powierzchni ok. 10 ha. Oprócz żubrów można jeszcze zobaczyć muflony, jelenie, daniele, sarny oraz kilka gatunków ptaków. Zwiedzający mogą zwiedzić także ekspozycje ziemi pszczyńskiej i zobaczyć trójwymiarowy film o żubrach”.
„Skansen w Pszczynie, grupujący zabytki drewnianej architektury z regionu pszczyńskiego. W roku 1975 utworzony na powierzchni ok. 2 ha na terenie Parku Kolejowego (dziś zwanego Dworcowym).
Po rozbudowie w 2013 roku skansen zyskał m.in. replikę młyna wodnego, budynek usługowy z kasą i sklepem z pamiątkami oraz altanę położoną nad stawem. Skansen jest położony we wschodniej części zabytkowego parku pszczyńskiego. Na terenie zgromadzono kilkanaście obiektów architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej. Najstarszym zabytkiem jest spichlerz dworski z 1784. Prawdziwą atrakcją jest również stodoła ośmioboczna z XVIII wieku, chałupa z 1831 roku, kuźnia z XIX wieku oraz młyn wodny w którym dzisiaj mieszczą się sale wystawowe”.